Karakter Testi Ve Sosyal Stiller

Kişilik Testi (Sosyal Stiller)

Karakter testinin sonucunda kendinize karakter analizi yapabilirsiniz, karakterimizi test etmek kendimizin hangi sosyal davranışlara sahip olduğumuzu anlamak için bir harita sunar ve kendimizi daha iyi tanırız. Karakter testi, sosyal stiller olarak da geçen kişilik analizini aşağıdaki özellikleri kavradığınızda başkalarına da yapabilirsiniz. Karakter testi ile kendinizi ve başkalarını test edebilirsiniz.

Kişilik Testi ya da Karakter testi nedir ?

Karakter testi ya da kişilik testi sadece sizin sosyal davranışlarınızın altındaki nedenlerinizi anlayabilmemizi sağlayacak bir harita sunar, aslında her karakter testi böyledir, kişiliğinizi yapısını tabii ki hiçbir karakter testi %100  veremez testin misyonunda bu yoktur, test sadece gerçek ile ilgili bir ipucu yakalamamıza yardım eder. Aşağıdaki karakter testi sizin bu konuda ki sizin kendi kendinize  test yapmanızı kolaylaştıracaktır. Ayrıca karakter analizi becerilerinizi geliştirmek için karakter tipleri olan sosyal stillerin ne olduğunu okuyabilirsiniz. Read more »

Kendinin Yaşam Koçu Ol

Kendinin Yaşam Koçu Ol

                                        Kendimizin Yaşam Koçu Olmak-Bölüm-1

Kendimizin yaşam koçu olabilir miyiz ? Bu soruya hem evet hem hayır cevabını verebiliriz, isterseniz bu yazımızda evet diyebileceğimiz konuları gündeme getirelim. Farkındalık insanın en idrak gücüdür ve biz  kendimizi daha iyi yapacak noktaları düşünebiliriz o konularda kendimiz üzerinde farkındalık kazanabiliriz. Kendimizin yaşam koçu olmak için, yaşam koçluğu kavramının ne olduğunu daha iyi anlamamız gerekiyor. Koçluk macarca kocsi kökünden geliyor ve anlamı taşıyıcı araç demek, ve dönemden beri isim benzerliğinden dolayı da sanırım koçluk olarak literatürü yerleşmiştir. O zaman koçluk insanın şimdiki mevcut halinden olmak istediği hallerine taşındığı bir yolculuk sürecidir. Yaşam koçu da bu süreçte danışana destek oluyor aslında onun taşıyıcısıdır. Kendi başımıza aşamadığımız durumlar olabilir ama kendi kendimize de yapabileceklerimiz vardır, yani eğer nerede olduğumuzu ve nereye gitmek istediklerimizi fark edersek bir anlamda  kendimizi istediğimiz noktalara taşımanın da farkındalığına erişmiş oluruz.

Read more »

Özgüven Eksikliğini Aşmanın Yolları

Özgüven eksikliği

Özgüven eksikliğini aşmanın birinci yolu gerçek anlamda özgüvenin ne olduğunu ve özgüveni nasıl kazanacağınızı anlamaktan geçiyor. Yaşamın belli alanlarında dönem dönem özgüven eksikliği yaşıyor durumda olabiliriz, özgüven nasıl kazanılır videomuzu ve bu videoya paralel bu yazımızı okuduktan sonra özgüveninizi geliştirme yolunda önemli adımlar atacaksınız.

Ayrıca ;

Kendi kendinizin koçu olmak için sizin için hazırladığımız ücretsiz e-kitabı indirebilirsiniz

Özgüven Nedir ?

Özgüven yeterlilik duygusunun hissettirdiği kendinden emin ve rahat olma halidir. Özgüvenin bileşenleri, Güven, Cesaret, Umut ve Tevazudur. Özgüven eksikliği olan kişiler bu değerler tam olarak bir araya getirmekte zorlanırlar. Güvenden kast ettiğimiz içinizdeki kaynakları fark etmek ve onların gücüne güven duymaktır, cesaretten kast edilen ise zorluklara, korkuya rağmen adım atabilmektir, cesaret ile adım atarız ve adım attıkça alanımızı genişletiriz, umut ise geleceğin yeni olanaklar yaratacağına yönelik inancımızdır, şimdi herşey kötü bile olsa şimdi atacağımız tohumun gelecekte filizleneceğine dair inancımızdır. Tevazu ise gerçek özgüvenin temel bileşenidir, yani insanlara üstten kibirle bakmamayı ifade eder, özgüven bir konuda övünmek, böbürlenmek gürlemek değildir, kibir tam aksine düşük bir özgüvenin belirtisidir, kendinizi aşağı görmekte tevazunun içindedir tevazu sahibi insanın egoları boyu kadardır kendini olduğunda büyük ya da küçük görmez ne olduğunu bilir, mesela bir micheal Jordan ben harika bir basketçiyim demesi ne kadar gereksizse gerçek özgüven sahibinin de ben şöyle iyiyim böyle iyiyim deme ispatı içinde değildir, ya da başkaları şöyle kötü böyle iyi değil deme gereği duymaz.

Özgüvenimiz azaldığı zaman sorunlarla başa çıkmada, düştüğümüzde yeniden kalkmakta, moralimizi toplamakta ve çözüm bulmakta zorlanırız. Özgüven çözüm bulma ve sorunlarla başa çıkma yetimizi geliştirir.

Özgüven Testi

Basit bir özgüven testi yapalım ve şu üç soruya cevabınız ne olurdu ?

1-Bir işe kalkışmadan önce ya yapamam ya başarısız olursam diye düşünür müsünüz ?
2-Bir şey yapmadan önce başkalarının ne düşüneceğini düşünür müsünüz ?
3-Seçimlerinizi ve kararlarınızı sık sık onaylatma ihtiyacı hisseder misiniz ?

Bu sorulara evet dediyseniz özgüven eksikliği yaşıyor olabilirsiniz lütfen daha detaylı analiz için aşağıdaki özgüven testi isimli videmuzdaki testi çözün.

Özgüven nasıl kazanılır ? Özgüven Geliştirme İçin Yapılacaklar

1-Bilinçaltı İnançlarımız

Bilinçaltı inançlarımız zihnimizdeki anne, baba, çevre ve öğretmenlerimizin sesleri ya da verdiği duygulardır. Bilinçaltı inançlarımız negatif olursa yapamam duygusunu destekleyici inançlardan oluşuyorsa bizde özgüven eksikliği yaratır yapabilme becerimiz azalır. Belki küçükken negatif telkinler almış olabiliriz bunlara örnek olarak bizim çocuk da çok çekinken, aptal oğlum, salak kızım, bak komşunun çocuğu ne kadar başarılı kursa da gitmiyor gibi telkinler bilinçaltımızda yetersizlik duygusu oluşturur.

Bunları aşmak için kendinizle ilgili inançları bir peçete kağıdına yazın, ve sonra onları didik ederek paramparça yapın ve temiz bir kağıda kendiniz ile ilgili nasıl bir insan olmak istiyorsanız onları yazın. İnsanların içinde rahat ve kendinden emin birisiyim gibi cümleler ile detaylı bir şekilde yazın ve özgüven kazanmak için duyguyu vermek için bunları zihninizde canlandırın.

2-Olayları Doğru Değerlendirin

Durum ve olayları değerlendirirken silme, çarpıtma ve genelleme yapıyoruz negatif bir tutum zihnimiz bu özelliğini bizi sabote etmek için kullanmamıza neden oluyor. Ben başarısız birisiyim negatif bir genellemedir ama başarılı olduğumuz alanlarda vardır ve böyle bir genelleme ile bu iyi olduğumuz alanları silmiş oluruz.

3-Felaket Senaristi Olmayı Bırakın

Kafa sinemanızda bir filim oynuyor peki bu filimin sonu iyi mi bitiyor yoksa kötü mü ? Senarist yani içinizdeki sesiniz iyi yazarsa iyi biter çünkü bu filimin kahramanı sensin, filim zihninde önce oynanıyor sonra yaşamda sahneleniyor. Kendine şöyle diyor musun ya şöyle olsaydı ne olurdu ? Mesela

Bir konuşmanın ortasında ya söyleyeceklerimi unutsaydım ne olurdu ?
Şu kıza bir çıkma teklif etseydim ve red etseydi ne olurdu ?
Ya aptalca bir şey söyleseydi ve herkes gülseydi ne olurdu ?
Bütün bu soruların yanıtı “hiçbirşey”

Felakat senaryosu zihnimizin iç sabotajcı ile birlikte çalışarak oynadığı bir oyundur. Oyuna gelmeyin ve oyunu bozun ! Örneğin konuşacaklarımı ya unutursam demek yerine, iyi bir konuşma yapsaydım ne olurdu deyin ya da kız red etseydi demek yerine, çıkma teklif edeceğim kız teklifimi kabul etseydi ne olurdu, ne hissederdim ? diye olumlu noktalara odaklanın, başarılı olduğunuz bir senaryo yazın.

4-Mükemmeliyetçilik Takıntısı

Özgüven eksikliğinin diğer bir nedeni de mükemmeli hemen isteme halidir, bu kişiler yaşamı siyah ya da beyaz olarak görürler, ya hep ya da hiç dir yaşam onlar için.

Bir konuda mükemmeli bir anda ortaya koyma istediği şimdi gücünüzü kesmek için en kestirme yoldur, çünkü en iyi dereceği düşündüğünüzde ve şuan ki halimizle kıyasladığımızda eksiklik hissetmeye kendimizi aşağıda görmeye başlarız.

5-İç Sabotajcılar

İç sabotajcılar içimizdeki virüslerdir ve özgüven eksikliği yaşamamıza neden olabiliri, iç sabotajcılar kendi içimizden söylediğimiz “ben yapmam” “başaramam” gibi performansımızı düşüren kelimelerdir öyleki bu kelimeler özgüven geliştirmemizde bir engel olabilir.

6-Doğru Noktalar

Özgüven eksikliğini aşmak ve özgüveninizi geliştirmenin en güçlü yolu kendinizle ilgili doğru noktalara odaklanmaktan geçiyor.

Artı noktalarınıza odaklanın
Becerilerinize odaklanın
Neleri iyi yapıyorsunuz düşünün
Nasıl bir insan olmak istiyorsanız yazın.
Olumlama yapın.

Özgüven Olumlamaları

Her geçen gün kendimi her yönden daha yeterli hissediyorum.
Yeteneklerime odaklanıyorum
Performansımı geliştiriyorum.
İyi olduğum noktalara odaklanıyorum ve kendimi geliştiriyorum
Gittiğim her yerde rahatım ve kendimden eminim.
İnsanlar karşısında rahatım ve iletişimi başlatıyorum.
Kendimi daha güçlü ve yeterli hissediyorum.
Dik yürüyorum ve kendimden emin güçlü adımlar atıyorum
Kendimi seviyorum, kendimi olduğum kabul ediyorum.

Olumlamalar

Olumlamalar Nasıl Yapılır?

Olumlama Nedir ?

Bilinçaltını koşullandırmak için olumlama cümleleri kullanırız, olumlamalar aslında İngilizcede afirmasyon(affirmation) kökünden geliyor tam olarak çevirdiğimizde onaylama, doğrulama demek, yani olumlama yaptığınızda güçlü ve pozitif tarafınızı onaylıyorsunuz.  Aslında anlamı tam olarak afirmasyon kelimesi veriyor çünkü negatif taraflarınızı da onaylayabilirsiniz ama o zaman negatif olumlama gibi kulağa hoş gelmeyen bir cümle ortaya çıkıyor. Afirmasyon cümleleri sanki bulunduğu kabın şeklini alıyor gibi. Pozitif afirmasyon, negatif afirmasyon gibi.  Aşk olumlamaları, kuantum olumlama, para olumlamaları gibi farklı kategorilerde hazırlanabiliyor.

Read more »

Çocuk Eğitiminde Sağlıklı Aile Olmanın Yolları

Çocuk Eğitiminde Sağlıklı Aile Olmanın Yolları

Elbette iyi bir aile olmanın bir tarifi olamaz fakat bazı psikolojik araştırmalar çocukların başarılı olmalarını öngören birtakım faktörler ortaya koyuyor.

Tabi ki bunların çoğu da anne babadan ve çocuklarını nasıl yetiştirdiklerinden başlıyor. İyi bir aile olmak öğrenilebilir bir becerimi bakalım

1. Çocuklarına ev işleri yaptırıyorlar.

Stanford Üniversitesi eski dekanı Julie Lythcott-Haims’e göre çocuklar iş yaptıklarında hayatın bir parçası olmak için bir şeyler yapmaları gerektiğini anlıyor ve gelecekte meslek sahibi olduklarında çalışma arkadaşlarıyla daha iyi işbirliği kurup daha empatik bireyler oluyorlar. Read more »

From’dan Mutluluk Sözleri

From’dan Mutluluk Sözleri

Açgözlülük içsel bir boşluğun sonucudur.

Bütün ağır psikolojik hastalıkların temelinde narsizm yatar.

İnanç insanın varoluşunun bir koşuludur. Sevgiyle olan ilişkisi açısından bunun anlamı kişinin kendi sevgisine olan inancı, başkalarında sevgi yaratabilme ve bu sevginin geçerliliğidir.

Sevgi bir etkinliktir. Edilgen bir olay değildir. Bir şeyin içinde olmaktır. Bir şeye kapılmak değildir. Sevginin etkin özelliği, en genel biçimde şöyle tanımlanabilir: Sevgi; kendinden bir şeyler vermektir, karşındakinden almak değil. Read more »

Hızlı Okuma Sistemi

Hızlı Okuma Teknikleri Nelerdir?

Başından beri sorduğumuz bir sor var, hızlı okuma teknikleri nelerdir ? Çünkü kişilerin hızlı okumaya yönelik ön yargılarını kırmamız gerekiyor. Bunu da çözmenin yolu hızlı okuma tekniklerinin ne olduğunu ne olmadığını anlamaktan geçiyor.

Bu makalemizde diğer yazılarımızdan farklı olarak hızlı okuma teknikleri nelerdir ? sorusunun cevaplarını vermeye çalışacağız, sizde hızlı okuma nasıl yapılır bu konuda ipuçlarını elde etmiş olacaksınız. Read more »

Hızlı Okuma Atölyesi

Hızlı Okuma Kursları Rehberi

Neden bir hızlı okuma rehberi gereklidir ?

Profesyonel hızlı okuma ve dikkat atölye çalışmamızın içeriğini öğrenmek için lütfen tıklayın..

Okuma hızınızı arttırmak istiyorsunuz, hızlı okumaya merak sardınız, bunun içinse hızlı okuma tekniklerini araştırmaya başladığınız ve fark ediyorsunuz ki hızlı okuma  yeteneğinin geliştirilebilir bir beceri, okuma hızı ile ilgili olarak abartılı rakamlar da dikkatinizi çekmiş olabilir.  Bu yazımızda bir hızlı okuma programının niteliğinin nasıl olması gerektiğini daha iyi anlıyor olacaksınız. İşte bu bölüm bir anlamda size kılavuzluk yapacak. Hızlı okuma tekniği ile normal bir okuyucunun okuma hızı 2-3 katına kadar çıkabiliyor, daha açıklayacak olursak, beyin kelime işlem hızı çok yüksek, ve ancak gözlerimizi verimsiz bir şekilde kullandığımızdan beynin algılayabileceği kapasiteden çok daha az kelime gönderiyoruz, işte hızlı okuma programının temel amacı öncelikle bu dengeyi sağlamak olmalıdır.

Read more »

Kuantum Yaşam Koçluğu Nedir ?

Kuantum Yaşam Koçluğu

Kuantum yaşam koçluğu özetle, aslında bir enerjinin koçluğudur. Enerji seviyeniz ile yapılan çalışmaları temel alır. Felsefi öğretileri okumayı, dinlemeyi hepimiz severiz ancak çoğu zaman yaşamımızda uygulamakta zorluk çekebiliriz. Çünkü bilmek ve yapmak farklı şeylerdir. İşte kuantum yaşam koçluğu ilgi duyarak dinlediğimiz öğretilerin ve kuantum felsefesinin yaşamda da uygulamayı amaçlar. Kuantum yaşam koçluğu sürecinde kişiler enerjilerinin frekansını ve titreşimini yüksek tutmayı öğrenirler ve bunun da önemini bilirler. Çünkü enerji yeni olasılıklar için ihmaller açtığını varsayar. Kuantum yaşam koçu ve danışanı arasındaki iletişim kuantum koçluk sistemi ile dinamik bir yapıda gerçekleşir.

Kuantum koçluk eğitimi de aldım, ancak yaptığım çalışmalarda kendi modelini oluşturduğum, bilinçaltı koçluk sistemini kullanıyorum. Peki ; Read more »

Nasıl Algılıyoruz ?

Algılama: Dünyayı Nasıl Algılıyoruz ? Algılama Nedir ?

ALGILAMA VE ALGI FİLTRELERİ

Duyu, alıcı hücrelerin dış çevredeki fiziksel enerjileri yakalayarak sinirsel enerjiye çevirmesiyle oluşmaktadır. Bu sinirsel enerji, beyinde işlenmekte ve işlemin sonucunda bir algısal ürün ortaya çıkmaktadır. Bu işleme algılama (perceiving) ve ortaya çıkan ürüne de algı (perception) adı verilmektedir.

Algı, duyudan farklıdır. Algılama anında beyin; bireyin içinde bulunduğu durumdan beklentilerini, geçmiş yaşantılarını, diğer duyu organlarından gelen başka duyuları, toplumsal ve kültürel etkenleri hesaba katmaktadır. Gelen duyuları seçme, bazılarını ihmal etme, bazılarını kuvvetlendirme, arada olan boşlukları doldurma ve beklentilere göre anlam verme bu aşamada yapılmaktadır. Read more »