Değersizlik Duygusu

Değersizlik Duygusu Nedir ? Neden Değersizlik Duygusu Yaşıyorsun ?

Kendinizi ne kadar değerli hissediyorsunuz ? Kime göre neye göre diye sorup cevap veriyorsanız değersizlik duygunuzun harekete geçtiğini söyleyebilirim. Şimdi böyle düşünmeseniz bile çoğu zaman kendimizi Ayşe’nin yaptıklarına ya da Mehmet’in yaptıklarına göre kıyaslarız, performans için kıyaslama iyidir ama duygu ile birleşip sizde değersizlik duygusu ya da hissi oluşturmaya başlıyorsa enerjiniz ve performansınız düşecektir, değersizlik duygusu ve yetersizlik duygusu depresyona davetiye gibidir. Öz güven ile ilgili daha detaylı bilgiye özgüven linki’ne tıklayarak ulaşabilirsiniz.

A ya göre değerlilik duygum iyi ama B’ ye göre daha değerli hissetmiyorum. Bunu diyen işte egonuz. Eğer böyle bir yanıtlamaya zihninizi giriyorsa değersizlik duygunuz iş başında.

Ego kıyaslamayı sever ve ilk yaptığı şey kim üstte kim altta sorusunun cevabını vermektir bunu güç odaklılar da çok yapar ama neyse şimdi konumuz nlp değil, değersizlik duygusu !

O zaman değersizlik duygusunu kendinizde ve bir başkasında nasıl anlarsınız şimdi ona bakalım. Değersizlik duygusunu YouTube Kanalında anlattım burada ise değersizlik duygusu testini biraz daha profesyonel yapacağız, eğer videoyu izlemediyseniz aşağıda yazılanları okuyabilirsiniz eğer izlediyseniz direkt biraz daha aşağıda değersizlik, değerlilik duygusu testini yapabilirsiniz.

Değersizlik duygusu nedir ?

Değersizlik duygusu kendinizin değersiz bir olduğunuza dair bilinçaltının bir inancıdır. Bilinçli olarak önemli biri olduğunu yani çevre tarafından saygı duyuluyor olsan bile, çok başarılı olsan bile bilinçaltın boyutta olduğu kişi, ben değersizim ya da ben değerliyim inancı olabilir hatta ben x kişiden dan daha değerliyim ya da ben b kişiden daha değersizim gibi hissel kodlamalardır. Genelde ikili ilişkilerde koçluk seanslarında çok karşılıyorum, bir taraf diğer tarafın beğenisini kazanmak için sürekli ilgi çekecek davranışlarda bulunuyor.

Değersizlik duygusu, aslında senin değersiz biri olduğuna dair bir inançtır.

Buna inandığın için davranışların ya üstünlük kompleksi içerir, ya da aşağılık kompleksi içeren davranışlar olur. Aşağılık kompleksi nedir

Değersizlik duygunuz ne kadar yoğun ya da ne kadar az değersizlik duygunuzu test edelim mi ?

Değersizlik Duygusu Testi

Değersizlik duygusu testini seans öncesinde koçluk çalışması yapmadan önce danışanlarıma gönderirim, bu değerlilik duygusu ile elimizdeki çalışma kaynağı olur, öyküsüne ve sorununa yönelik ise değer duygusunu bilinçaltında kodlamasını yaparız.

Değersizlik duygusu testi sizde değersizlik duygusunun yoğunluğunu gösterecektir, yapmanız gereken, sorularda size uygunluk derecesini az’dan çok’a kadar puanlamak. Eğer size çok uyuyorsa değersizlik duygusu ile ilgili o seçeneğe daha yüksek puan verebilirsiniz az uyuyorsa az bulan verebilirsiniz.

1- Fark edilmek için çabalarım

0-1-2-3-4-5

2-Takdir almak ve beğenilmek için uğraşırım.

0-1-2-3-4-5

3-Güçlü görünmeye çalışırım.

0-1-2-3-4-5

4-Parası varsa bir insan benim için değerlidir.

0-1-2-3-4-5

5-Başarılıysa, kariyerli statü sahibi olan kişi benim için değerlidir.

0-1-2-3-4-5

6-Farklı görünmeye çalışırım aslında diğerlerinden farklıyım, evet ben orjinalim.

0-1-2-3-4-5

7-Onurum ve gururum benim için önemlidir gibi kelimeleri çok söylerim.

0-1-2-3-4-5

8-Kendimi bir role sokabilirim ve çok önemli bir rolde konuşurum.

0-1-2-3-4-5

9-Gösterişe meraklıyım, insanları etkilemeyi seviyorum.

0-1-2-3-4-5

10-Eleştirmeyi insanları severim, yapıcı, yıkıcı eleştiririm.

0-1-2-3-4-5

11-Eleştirilmekten korkarım

0-1-2-3-4-5

12-Başkalarının sözlerinden kırılırım, üzülürüm hızlı yıpranabilirim.

0-1-2-3-4-5

13-Başkalarını kırmaktan, üzmekten endişelenirim.

0-1-2-3-4-5

14-Başkalarının beni anlaması için uğraşırım

0-1-2-3-4-5

15-Kendimi başkalarına sevdirmeye, beğendirmeye çalışırım

0-1-2-3-4-5

16-İyi ve dürüst bilinmek için çaba gösteririm.

0-1-2-3-4-5

17-Kendimi tertemiz masum göstermeye çalışırım.

0-1-2-3-4-5

18-Gerçek duygularımı gizlemeye çalışırım.

0-1-2-3-4-5

19-Başka insanları aşağılarım, ,suçlamayı severim. İçimden de bunu yapabilirim.

0-1-2-3-4-5

20-Kendimi statüsü yüksek bir gruba sokmaya çalışırım.

0-1-2-3-4-5

Değersizlik Duygusu Testi Sonuçları

20 Puan Ve Daha az : Eğer bu puandaysanız gerçekten sizi kutlarım, bu bir mucize olabilir, ya da dünyada yaşamıyorsunuz. Gerçekçi olalım ki bu çok zor.

40 Puan Ve Daha az : Eğer bu puandaysanız bu puanda kutlanabilir yine bu puandaysanız ilişkilerinizde alınganlık değersizlik duygusu yaşamazsınız, koçluk programına ihtiyacınız yok.

60-65 Puan arası : Bu puanda değersizlik duygunuz bazı anlarda artıyor olabilir bazı anlarda da değerlilik duygunuz azalıyor olabilir bu konu ile ilgili çalışma yapmanız gerekebilir. Koçluk görüşmesinde bu seviye olan bir danışanımız ile değerlilik duygusu ile blokajlar ve kodlamalar ile çalışmalar yaparız.

65-75 Puan Arası : Bu puandaysanız değersizlik duygunuz yükseliyor demektir, özellikle bazı anlarda çok kendinizi yıpratıyor ya da başkalarını üzüyor olabilirsiniz ya da sevgiliniz yaptıkları konusunda aşırı yıpranıyor olabilirsiniz. Genelde kişiler şu sıkıntı ile gelirler, eşim ya da sevgilim bana ilgisiz olduğunda onun ilgisini çekmeye çalışıyorum, bu gibi eylemlerde genelde kıskandırmaya çalışmak şeklinde oluyor, bununla ilgili yaptığımız uygulamaların sonucunda zihninde oluşmuş kodları ve bedeninde hissettiği değersizlik duyguları için kendini güncelleme koçluğunun içeriğine bakabilirsiniz.

85 Puan Ve Yukarısı: Değersizlik duygusu ile ilgili kendinizle mutlaka çalışma yapmalısınız. Çünkü muhtemelen insanlara kızıyor ya da sizi fazlasıyla yıpratıyor olabilirler, yaptıklarına ya da yapmadıklarına oldukça kırılıyor olabilirsiniz. Bu konu ile ilgili eğitim ya da koçluk programlarımızdan destek alabilirsiniz. Kendini Güncelleme koçluğu ile ilgili bilgiyi linkin üzerine gelerek alabilirsiniz.

Birey görüşme deneyiminizi buraya yazabilirsiniz..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.