Hafıza Teknikleri Ve Bellek Destekleri

Hafıza Teknikleri Nedir ?

Hafıza teknikleri bir bilgiyi, hızlı ve kalıcı hafızanıza yerleştirmek için belleğinizi etkin kullanmanızı sağlayan özel tekniklerdir. Bununla birlikte, sadece zihni etkin kullanma becerisini elde edebildiğinizde hafıza tekniklerini her durumda, bütün bilgi tiplerinde ve her yerde kullanabilirsiniz. Örneğin toplum karşısında konuşma yapmak için hafıza tekniklerini kullanarak bütün konunuzu evinizde rahatlıkla hızlı ve kalıcı hatırlayabilirsiniz ancak toplum karşısına çıktığınızda heyecan, endişe, kaygı gibi duyguları bloke edemezseniz, yine hatırlayamazsınız. Bundan dolayı hafıza tekniklerine başlarken önce bu kriterleri de göz önünde bulundurmanız daha faydalı sonuçlar almanızı sağlayacaktır..

HAFIZA TEKNİKLERİNDEN ÖNCE BEYNİMİZİ TANIYALIM


Hafıza tekniklerinde, zihinsel bir dizi işlem yaparız ve her zihin işlemi neden yaptığınızı bilirseniz bilmek hafıza tekniklerinin daha iyi bir uygulayıcısı olursunuz ve hafıza tekniklerinden her bilgi tipi için yarar sağlayabilirsiniz. Bu bölümde beynimizin neleri daha iyi kaydettiğini ve kalıcı hatırlamak için bilginin zihinde izlediği “yolun haritasını” öğreniyoruz.

Öğrenme ve bilinçdışı öğrenme nasıl gerçekleşiyor Beynimiz nasıl çalışır ? Önce beynimizi anlayalım Limbik sistem ve bütünsel beyin modeli Beyin yarım küreleri arasında bilgi transferi nasıl olur ? Beyin kapasitesi ve zeka gücü nasıl gelişir ? Bilinçaltına hatırlamak nasıl öğretilir ?

HAFIZA VE DİKKATİ ODAKLAMADA NELER ÖĞRENECEKSİN ?

Dikkat dağınıklığının zihinsel nedenlerini fark edeceksin.
Zihinsel durumunu yönetmenin çok kolay olduğunu fark edeceksin.
Böylece düşüncelerin sana oynadığı oyunlara gelmeyeceksin
Ders çalışırken hayallere dalma senin için sona erecek Sınav anında hiçbir sorunun çözümü dikkatinden kaçamayacak

HAFIZA TEKNİKLERİNİ VE VERİMLİ DERS ÇALIŞMA BECERİLERİ

Ders konularını sınavda asla unutmayabilirsin ?
Bilgileri neden unuttuğunu ve nasıl hatırlayacağını öğreneceksin Ders çalışmak kavramı senin için dersle oynamaya dönüşecek Hayalde gezintilerin yerini hayal gücü ile öğrenmeye bırakacak Sınavda çok hızlı bir şekilde hatırlayacaksın Ders çalışırken sıkılmadan nasıl verimli öğreneceğini keşfedeceğiz Hafızanı ve beyininin yeteneklerini keşfedeceksin !