Hızlı Okuma Rehberi

Kendiniz için başarılı bir hızlı okuma programını nasıl seçersiniz?

Hızlı okuma becerisini kazanmak istiyorsunuz ve kendinize en uygun olabilecek bir hızlı okuma arıyorsunuz. Başarılı bir hızlı okuma kursunu seçmeniz, her okuma faaliyetinizi 3-4 kat daha hızlı yapabilmeniz için atılması gereken en önemli adımlardan birisi ve tabi ki istediğimiz bir hızlı okuma programından temel olarak kazanmak istediğimiz hızın anlayarak ve hatırlayarak olmasıdır. Bu çalışmalara ek olarak okunanların adaptasyonu, içselleştirilmesi ve bilginin zihinsel dizaynı gibi çalışmalarında nasıl yaptırılacağını öğrenebilmekte o hızlı okuma eğitim içeriğini özel kılabilir.


Peki hızlı okuma kurslarında ne gibi kriterleri incelemeniz gerektiğini ve neleri sorgulayacağınızı biliyor musunuz ?

Zaman, emek, bilgi ve ekonomik açıdan en iyi yatırımı yapabilmek için bu kriterler sizin daha faydalı bir seçim yapmanıza katkı sağlayabilir. Belkide şu anda kendiniz için en iyi hızlı okuma kursunun hangisi olabileceğini düşünüyor yada bu konuda yoğun bir araştırma içinde de olabilirsiniz, işte bu yazımız size bilgi ve uygulama açsından bilimsel ve güncel bir eğitim alabilmeniz için, hızlı okuma kurslarını ararken size bir rehber olacaktır.

Ülkemizde hızlı okuma eğitimi veren ve başarılı hızlı okuma kursları vardır, bunun yanında bu işi -abartan hızlı okuma kursları da mevcuttur. Dikkat etmeniz kriterlerden birisi hızlı okuma kursunu abartarak iddia edilen okumanın gerçekten yapılıp yapılmadığını anlaşılır kılan bilimsel bilgiye ulaşabilmektir.

Aşağıda belirttiğimiz hızlı okuma kursları değerlendirme kriterleri çok önemlidir, çünkü okuma hızı olduğundan fazla abartılarak zihinlerde normaldışı bir ilizyon oluşturulabilmektir.

Okuma hızında dakika 150-200 kelime okuyan bir okur, uygulamalar ile birlikte, mevcut anlama ve hatırlama yeteneklerini koruyarak, 500,600,800, 1000 kelimelere çıkabilir, okuma hızında şöyle bir ölçütü baz alabilirsiniz başarılı bir hızlı okuma kursunda okuma hızı 2-3 kat arttırılır ve hızlı okuma kursunun sistematik çalışmaları yapmasına göre katılımcı, okuma hızını anlayarak ve hatırlayarak 5-6 katına kadar artırarak hızlı okuyabilir.

Bunun yanında dakikada 3000,5000,10000 kelime okuduğunu iddia edenler aslında nörobiyolik olarak tüm kelimeleri okumamaktır, konunun taslağını çıkartmaktadırlar, hızlı okuma kurslarında bu çalışmanın literatür ismi pareto ilkesine göre okumadır, bu şekilde okuyanlar hızlı okuma teknikleri ile hızlı okuduklarını iddia etmektedirler. Pareto ilkesi diğer teknikler ile birleştirildiğinde hızlı okumanın, bilgiyi zihinde yapılandırma seviyesine olumlu katkı sağlar ama tek başına kullanıldığında sadece metin hakkında size fikir verir. Bu strateji pareto ilkesine göre okuma makelemizden öğrenerek sizde tek başınıza yapabilirsiniz.

Sonuç olarak

250-300 sayfalık bir kitabın bütün kelimelerini nöro biyolojik olarak 10 dakika da okuyamazsınız, sadece hızlı okuma literatüründe olan pareto ilkesi ile kaymağını alan bir ön okuma yapabilirsiniz, hızlı okuma kurslarında pareto ikesi öğretilen bir stratejidir, bu şekilde konunun yüzde 80’ni hakkında sadece ön fikir elde edersiniz, fikir elde etmek ile bilgi içselleştirmek farklı becerilerdir ve tek başına bu strateji yetersizdir, aynı şekilde ders kitaplarını yada bir felsefi bir kitabı sadece detaylı okuma öncesi destek olarak kullanılabilir. Bu tip çalışmalar hızlı okuma değildir, bu kişiler tüm kelimeleri okumazlar belli kelimeler ile fikir ve düşünceleri parato ilkesine göre, göz gezdirerek, bilginin kaymağını alırlar ve bu kesenin yanında sabun köpüğü gibi kalır, yüzeysel bir okumadır. Amacınız sadece şov yapmakta olabilir bu durumda da Pareto ilkesini kullaranak bir hızlı okuma kursuna gitmeden bunu sizde yapabilir duruma gelebilirsiniz.

250-300 sayfalık bir kitabı mevcut anlama ve hatırlama yetinizi koruyarak, 2-3 saatte bitirebiliyorsanız gerçekçi olan hızlı okuma iddiası budur. Eğer 200-300 sayfalık bir ders kitabını 10-15 dakika da, herkese okutan bir hızlı okuma tekniği olsaydı bu uluslararası devrim olurdu. Testlerde bile soruyu anlamak ve çözmek farklı becerilerdir. Pareto Stratejisi ile sizde ne olduğunu merak ediyorsanız, amacınız sistematik bir etkin okuma yeteneğin dışında, arkadaşlarınıza şov yapmak ise, sizde bu okuma hızını 20 katına çıkar isimli makalemizi bilgileri bulabilirsiniz.

Hızlı okuma seminerlerinde ya da bu tarz kişisel gelişim seminerlerinde eğitmenin teorik bilgisini, pratik deneyimini, kişisel gelişim tecrübelerini, akademik yeterliliğini, referanslarını bilmek ve araştırmak önemlidir.

Bu yazımızın amacı bu kriterleri öğrenerek ihtiyaçlarınıza uygun bir hızlı okuma seminerinin neleri kapsaması gerektiğini , alacağınız faydaları nasıl üst bir düzeye çıkartırsınız bu konuda bilgilendirme yapmaktır.

Hızlı Okumadan Beklentileriniz

Bir hızlı okuma seminerinden beklentileriniz nelerdir ? Öncelikle bunları belirleyerek araştırmanıza başlayın. Hızlı okuma eğitiminden neler beklediğinizi ve hangi durumları aşmak istediğinizi netleştirin.

Eğer bir öğrenciyseniz ya da öğrencinin ebeveynseniz, sadece hızlı okuma almak yerine, hafıza teknikleri, sınav stresi, motivasyon, yaşam amacı gibi konuları da içinde barından bütünsel bir program almanız daha iyi olacaktır.

Hızlı okuma grup içinde beklentilerde, kimisi konsantre olamıyorum , okuduklarımı unutuyorum diyor, kimisi hızlı okuma daha önce aldım ama okuduklarımı uygulayamıyorum diyor, hızlı okumada okumak,anlamak, hatırlamak kadar önemli olan bir yetide de o bilgiyi uygulayabilme becerisi sağlayan teknikler sunmaktır. Bir hızlı okuma programından beklentilerinizi bilirseniz hızlı okuma ya da başka bir programdan alacağınız eğitimi daha iyi kritik edebilirsiniz.

Kendinize bazı sorular sorabilirsiniz :

Hızlı okuduğunuzda neyi daha iyi yapmak istiyorsunuz ?
Hangi konuda yeteneklerinizi tamamlamak istiyorsunuz?
Hızlı okumadaki hedefiniz tam olarak nedir ? Anlayarak ve hatırlayarak hızlı okumanın dışında, yaşamda uygulama tekniklerini de ihtiva eden bir kurs mu arıyorsunuz?

Hızlı Okuma Değerlendirme Kriterleri

1- Sorgulamaktan çekinmeyin çünkü alacağınız eğitimi sorgulamak en doğal hakkınız.

Hızlı okuma veren bir kuruma gittiğinizde, eğitimcinin öncelikle kaç yıldır bu konular ile çalışmalar yaptığını ve profesyonel olarak ne kadar süredir kişisel gelişim alanında eğitimler verdiğini sorgulayın ve bu konuda ciddi anlamda referanslar isteyin. Daha önce hızlı okumaya katılım sağlamış kişilerin yorumlarını isteyin.

2-Hızlı Okuma programının içeriğini inceleyin, ve bu içeriğe yönelik sorular sorun.

Değerlendirirken, en önemli, kriterlerden birisi de içeriği ve sistemi görmenizdir. Hızlı okuma tekniklerini araştırırken, program içeriklerini mutlaka detayları ile inceleyin, ve benzer programların içeriklerini birbiriyle kıyaslayın, ve içeriklerden sorular sorabilirsiniz.

3-Ucu açık sorular ile kriterize edin.

4-Hızlı Okuma Eğitiminin ders saati ve günlerinin geniş zamana yayılıp yayılmadığını sorgulayın.

Programın dinamiğini ve verimini arttırmak için artı olarak kullanılan teknikleri öğrenebilirsiniz.

5-Hızlı Okuma sırasında kullanılan dökümanları ve kullanılan kaynakları sorun.

Bir programda en önemli noktalardan birisi de verilen materyalleridir, detaylı genel bilgi notları ve uygulama rehberi gibi ek yazılı kaynaklar da sizin bilgilenmenizi bu konuda sağlayacaktır.

Buraya kadar bahsettiğimiz bilgiler, hızlı okuma konusunda bilinçlendirmek ve zamanınızı daha iyi değerlendirmenizi sağlamak içindi, hızlı okuma teknikleri konusunda program içeriklerini inceleyin, kendi amaçlarınızı ve beklentilerinizi bildiğinizde, kendiniz için en sağlıklı seçimi de yapabileceksiniz.

Birey görüşme deneyiminizi buraya yazabilirsiniz..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.