Hızlı Okuma Nedir ?

Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri Nelerdir?

Klasik hızlı okuma teknikleri, okumayı anlama teknikleri üzerinde fazla durmuyor, dolayısıyla insanlar hızlı okuma kurslarından sonra ben şimdi ne okudum diyebiliyorlar ?
Dolayısıyla okuduğunu anlama becerileri üzerinde durmak gerekiyor ve buda başka bir şeyi gündeme getiriyor o zaman anlayarak hızlı okuma teknikleri nelerdir ? İşte Erdem Taşkınsu’nun Up hızlı okuma programlarındaki yaklaşımı, bireyleri anlayarak hızlı okuma konusunda bilinçlendirerek, hızlı okumayı sadece tanıma ve görme odaklı değil aynı zamanda kavrama ve hatırlama odaklı olması konusunda da yetkinlik kazandırır.

Hız ile anlama arasında bir denge vardır, yani hızlı okuma kursunda önce hız üzerinde çalışma yaparız.
Beynin görüntüleri hızlı bir şekilde algılamasına alıştırırız, daha sonra ise kelimeleri sembolik bir biçimde algılamaya geçeriz.
Hızlı okuma kitapçığımızdaki egzersizler ve sonunda katılımcılar, görüntü hızında algılamaya başlarlar, tabi burada algı odaklı bir program uygulamamızın farkı işte bu noktadan sonra başlar kavramayı, hatırlamayı bilgiyi yaşama katma ile ilgili stratejileri ve uygulamaları paylaşırız.

Daha hızlı ve iyi anlayabilmek için yanlış okuma alışkanlıklarının bilinçaltından temizlenmesi gerekir, işte bilinçaltı telkin cd ya da mp3 çalışmalarımız telkinler ile doğru hızlı okuma tekniklerini bilinçaltında yapılandırır, yani uygulamaları yaparız ama beyin odaklı çalışmada yapılan uygulamalara ilave çalışmalarda yapılır.

Anlayarak hızlı okuma teknikleri neler ?
diye düşündüğünüzde beynin algılama prensibi akla gelir:
Mesela birisi çok yavaş bir şekilde konuştuğunda sıkılmaya başlarsınız, ve dikkatiniz dağılır, yavaş okumada da durum bundan farklı değildir, dikkatiniz gezinmeye başlar ve sonra paragrafın sonuna geldiğinizde ben şimdi ne okudum dersiniz, anlayarak hızlı okuma teknikleri bir anlamda algıladığınız kelimeyi beyninizin yüksek anlama kapasitesine eşitler ve dikkat başka yöne kaymaz.

Bütünsel Görebilmelisiniz

Anlayarak hızlı okuma teknikleri nelerdir, dediğimizde temel amacımız hız ile anlamı aynı seviyeye getirmek, ancak önce hız ile çalışma yaparız, daha sonra ise anlama ile ilgili çalışmalara geçeriz. Anlamı arttırmak için hızı biraz düşürmek yeter. Hızlı okuma çalışmalarında sadece kelime gruplarında değil aynı zaman da paragraflar da çalışma yaparız.

Dalgalı okuma, spiral okuma, kelebek okuma, gibi yöntemlerle gözün görme yetisi ve algılama gücü artacaktır.
Anlayarak hızlı okuma tekniklerinde zihnimizin algıda seçicilik özelliğini de kullanmamız gerekir, yani hızlı okuma sırasında amaçlı bir okur olmanız gerekir, okuduğunu kitap felsefe kitabıysa farklı bir hızda, bir ders kitabıysa farklı bir hızda okursunuz, ama bu hızı belirleyecek olan okuma amacınızıdır.

Anlayarak Hızlı Okuma Tekniklerini Herkes Uygulayabilir mi ?

Bu yazımızda anlayarak hızlı okuma teknikleri nelerdir, sorusunu cevaplamaya çalıştık , anlayarak hızlı okuma teknikleri pdf ön demo kitabımızı linkin üzerine gelerek indirebilirsiniz, ve dikkat ve konsantrasyon için ya da anlayarak hızlı okumanın kurallarını telkin olarak bilinçaltında programlamak için bilinçaltı telkin mp3 lerimiz den yararlanabilirsiniz.

Birey görüşme deneyiminizi buraya yazabilirsiniz..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.