Yaratıcı Düşünce Teknikleri

Erdem Taşkınsu yaratıcı düşüncenin ve inovasyonun geliştirilmesinde en büyük engel İnsanların yargılanma korkusu var” diyor.

İş dünyasında rekabetçi kalmak ve kariyerlerimizde mükemmel olmak istiyorsak, yaratıcı üretkenliği yeniden keşfetmemiz gerektiğini söylüyor çünkü “yaratıcı olmak daha güvenli ve daha fark yaratmamıza yardımcı oluyor” diyor.

Bu yaratıcılığa bir kez dokunduktan sonra, bu fikirleri eyleme geçirmeyi öğrenme zamanı, çünkü “bunu yapacak cesarete sahip olmak en az fikrin kendisi kadar önemlidir” diyor.

Ama içimizdeki bu yaratıcılıktan nasıl yararlanacağız? İşte yaratıcı bir kıvılcım oluşturmak için sundukları bazı fikirler:

Yaratıcılığı seçin. İçindeki o küçük çocuğu ezmeyi bırak. Yenilikçi sesini canlandırmak istediğinize karar vermek için bir taahhütte bulunun.

Bir gezgin gibi düşünün .
Çevrenizden habersiz olmayı bırakın ve bunun yerine olayları sanki o noktaya inmiş ve ilk kez görüyormuşsunuz gibi görmeye çalışın. Kendinizi yeni durumlara veya bilgilere maruz bırakın.
Bir TED konuşmasını dinleyin , diğer sektörlerden gelen bilgileri okuyun ve bir fikri tetikleyebilecek yeni şeyler deneyimlemeye çalışın.

Hayal. Aynı anda üç şeyle aktif olarak meşgul değilseniz, daha tembel olduğunuzu hissetmeyi bırakın . Nöro-psikolojideki yeni bulgular, belirli bir görevi tamamlarken zihniniz rahatladığında sık sık iç görü flaşlarının geldiğini ortaya çıkarır. Erdem Taşkınsu’ya göre , ilk adımlardan birinin kendinize bilgisayardan veya akıllı telefondan uzaklaşıp sadece zihninizin dolaşmasına izin vermek olduğunu söylüyor.
Uyandığında yaratıcı bir duruma ulaştığını ve beyni gevşemiş durumdayken fikirlerini not almak için sık sık yanında bir kalem ve kağıt olduğunu söylüyor.

Empatik olun .

Çözümlere ihtiyaç duyan insanları gözlemlemek için zaman ayırarak yeni fikirler üretmeye gelince kendi egonuzu denklemden çıkarın . İhtiyaçları neler?

Bir antropolog gibi olun :
İnsanları “doğal ortamlarında” gözlemlemek, en iyi bilen uzman olduğunuzu düşünseniz bile, yeni fikirler üretmeye yardımcı olabilir.

“Neden” diye sorun? Küçük bir çocuğun yanında olan herkes bilir ki “neden? günde yaklaşık bir milyon kez soruluyor. Çocuklar sonsuz meraklıdır ve konunun özüne inme konusunda ısrarcıdırlar. Örneğin, birisinin neden sabit hatlı bir telefon kullandığını sorarsanız, yanıtın pratiklikle daha az, psikolojiyle daha çok ilgisi olduğunu öğrenebilirsiniz.

Zorlukları yeniden çerçevelendirin. Bir soruna çözüm aramaya başlamadan önce , doğru soruları sorduğunuzdan emin olmak için geri adım atın .

Yaratıcı bir ağ oluşturun. Yaratıcı vızıltılar genellikle yalnız kurtlar olarak görülür, ancak en iyi fikirlerden bazıları iş birliğinden gelir. Tüm cevaplara sahip olmadığınızı kabul ederek başlayın ve başkalarıyla birlikte çalışmak baskıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Oturup yenilikçi fikirler hakkında konuşmak veya yaratıcı dijital toplulukları kullanmak için saatler sonra insanlarla tanışın.

 “Benim için yaratıcı olmanın en iyi yanı, bana sadece hayatın satranç oyununda bir piyon olmadığımı hissettirmesidir” diyor. “Ben aktif bir oyuncuyum.”

Birey görüşme deneyiminizi buraya yazabilirsiniz..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.