Kendinizin yaşam koçu nasıl olursunuz ?


Kendi yaşam koçunuz olabilseydiniz, her şey biraz daha kolay olur muydu ?Bu yazımızdaki anlattıklarımız bazı bilgileri yaşam koçluğu çalışmalarımızda uyguladığımız ve faydalı sonuçlar aldığımız stratejilerden biridir. Kendi yaşam koçunuz olmak istiyorsanız sadece okumak ile yetinmeyin, uygulamaları da yapın, ve inanıyorum ki yazıları okudukça pratikleri yapmak için istek duyacaksınız.

Son yıllarda yaşam koçluğu bireysel gelişim alanında en çok popüler isimlerden biri olmaya başladı ve artık yaşam koçu olanların sayısı her geçen gün artmaktadır. Bir yaşam koçum var demek kişilerin zihinlerindeki algısını da yükseltiyor. Çünkü yaşam koçluğu bireylerin özünde taşıdıkları kapasiteyi ortaya koymaya yarayan ve bu kapasiteyi performansa taşıyan önemli bir araç ya da kişisel performans da katalizör etkisi yapabiliyor.

Peki henüz bir koçumuz olmayabilir ama yaşam koçluğunu düşünmeden önce kendi yaşam koçumuz nasıl olabiliriz ?
Tüm sorunlarınızı içinizdeki kaynak deposuna ulaşarak çözdüğünüzü düşünün. Kendi içsel ve dışsal performansınız önce kendinizi sonrada başlarını hayrete düşürüyor. İş yaşamında yaşamınızda vazgeçilmez olmanın, okul yaşamınızda yüksek notlar aldığınızı düşünün, belki de henüz potansiyelinizi son dilimine kadar kullanmıyorsunuz, işte sizi şaşırtıcı ve güç katıcı bilgilerini bu yazımızda paylaşacağız.

1-Kendi kritik gediğinizi bulun.

Kritik gedik, yaşam koçluğunda kullandığımız terimlerden birisidir. Gedik kısacak açıklık, boşluk, aralık demektir, kritik ise incelemek ve eleştirmek gibi anlamları vardır, kritik gedik kişisel olarak mevcut durumunuz ile olmak istediğiniz durum arasındaki aralıktır. Yaşam koçluğunda belli konularda yapılan içsel kaynaklarınız ile bu aralığın farkını kapatmak için yaptığımız her şey, olmak istediğimiz duruma gelmek için bir boyutta yapılması gerekenlerdir. Yaptığımız kuantum yaşam koçluğunda belli konularda kritik gedikler çıkartırız ve kişinin bu süreçte kazanması gereken süreçleri bilinçaltı trans çalışmaları, nlp ve eft teknikleri ile bilinçaltına kodlarız. Bu aşamada sizin de kendi kritik gediğinizi çıkarmanızı istiyorum.

Şimdi size bir soru:

Olduğunuz yer ile olmak istediğiniz yer arasındaki farklar nelerdir ? Eğer olduğunuz yere ulaşsaydınız neleri farklı yapıyor olurdunuz ? İşte bunları yapabilecek disiplin, duygu ve becerilerimizi kullandığımızda kritik gediğinizi kapatmış olacaksınız. Olmak istediğiniz yere ulaşmak için gerçekten emek ve disiplin gösterseydiniz, yapabileceğiniz içerikleri yazın.

2- Hedeflerinizi güçlü yapılandırın.

Yaşam koçluğuna gelen danışanlarımızın çoğu hedef sandığı kararları ve dilekler vardır, kuantum yaşam koçluğunda önce bunlar arasındaki farkı deneyimleterek farkındalık sağlanır. Üniversite sınavını kazanmak bir karardır. İyi bir meslek sahibi olmak bir dilektir. Ancak tüm bunların aksiyona geçirme potansiyeli düşüktür, harekete geçmezseniz evrende de bu yaptıklarınız yankı bulmayacaktır. Kendiniz yaşam koçu olarak, bunu kendiniz S.M.A.R.T tekniği ile yapabilirsiniz.

Smart İle Hedefinizi Akıllı Programlayın


Açılımını merak ettiğiniz düşünüyorum, isterseniz açılımına göz attıktan sonrada detaylarını inceleyerek ideal bir hedef nasıl belirlenir öğrenelim.

Spesifik : Kişiye özgü

Measurable : Ölçülebilir

Attainable: Ulaşılabilir

Relevant : Uygun-Ekolojik

Time limit : Zaman sınırlı

a-Specific : Kendinizden tam olarak neler istiyorsunuz ? Hedefinizi kendinize özgü hale getirin. Yaşam koçluğunda bu başlangıç önemlidir.

-Tam olarak ne elde etmek istiyorsunuz?
-Nerede?
-Nasıl?
-Ne zaman?
-Kiminle?
-Koşullar ve sınırlamalar nelerdir?
-Neden tam olarak bu hedefe ulaşmak istersiniz? Elde olası alternatif yolları nelerdir?

Örneğin, İngilizce bilimsel yayınları ve makaleleri okumak için, okuduklarımı anlayacak düzeyde İngilizce öğrenmek istiyorum. Bunu yabancı dil öğreten kitaplar ve dvd setleri ile yapmayı planlıyorum. Spesifik hale getirmenin bir örneği olabilir.

Örneğin insanlara insanlara içinizden hayır demek istediğiniz halde evet diyorsanız şöyle bir hedef belirleyebilirsiniz.

Kendi benimi ortaya koymak için tanıdığım kişilere içimden hayır demek istediğim anlarda hayır diyorum.

b-Measurable (Ölçülebilir)

Yaşam koçunun hedefi iyi analiz edebilmesi gerekir, kendiniz için hedefinizin sonuçlarını, size olan getirilerini ölçülebilir hale getirmeniz hedefiniz için somut bir kanıt niteliği taşıyacaktır. Bir hedef ne kadar somut hale getirilirse bilinçaltı tarafından o kadar kolay algılanır, kuantum yaşam koçluğu çalışmalarında danışanların değişim süreçleri bu hedeflerin bilinçaltına yerleştirilmesi ile gerçekleşir bunun için bilinçaltı trans çalışması ile bu hedef bilinçaltına kodlanır ve kodlanan hedefin bilinçaltında sürekli hatırlanması ve bireyi programlaması için subliminal cd olarak da yapılan trans çalışması 21 gün dinlemek üzere kaydı verilir. Kuantum yaşam koçluğunda bilinçaltı telkin-trans ve subliminal cd-mp3 çalışmalarının detaylarını ilgili linkten öğrenebilirsiniz.

Hedefi ölçülebilir hale getirmek için zengin olmak istiyorum ifadesinin yerine ayda ne kadar kazanmalıyım sorunusun cevabını vermelisiniz. Yada başarılı olmak istiyorum gibi ifadeler başarıyı ölçemez bunlar sadece bir karardır. Hangi konuda başarılı olmak istiyorsunuz ? Neleri yaptığınızda ve hangi sonuçları aldığınız başarılı olduğunuzu anlayacaksınız ? Başarılı olduğunuzda neleri görecek, duyacak ve hissedeceksiniz buna NLP de duyusal keskinlik diyoruz. Çıkış almanızı ve hedefi kritik etmenizi kolaylaştıracağı gibi motivasyonunuzu da sağlayacaktır.

c-Attainable(Ulaşabilir)

Yaşam koçluğu seanslarında, hedefinizin ulaşılabilir olması istenir. Bilinçaltınız tarafından o hedefin elde edilebileceğinin hissedilmesi olarak kontrolünü yapıyoruz. Hedefi gerçekleştirebilecek kadar ulaşılabilir mi? Yani zıpladığınızda daldaki meyveleri koparabilecekmisiniz ? Yoksa potansiyelinize uygun hedefler mi belirlemeye ihtiyacınız var? Ulaşılabilir olması gerçekçi, hedefler peşinizde koşmanızı sağlayacaktır.

d-Relevant(Uygun)

Hedef size uygun mu ? Yapmak istediğiniz kariyer için karakteriniz uygun mu ? Yaşam koçluğunda bunu bilinçli olarak çıkarabiliyoruz ama öğrenci koçluğunda bunu çıkarabilmek için öğrenciye bütünsel beyin baskınlık testleri ile holistik kavrayış testleri yapıyorum ve bunlar ışığında bilinçaltları ile bir anlamda iletişim kurduğumuzda çıkıyor. Aynı zamanda hedefiniz ekolojik mi ? Yani o hedefe ulaştığınızda çevre boyunda karşılaşacağınız engeller ve sınırlamalar olursa o hedef de başarılı olma olasılığınız azalacaktır.

e-Time limit (Zaman Sınırlı)

Hedefiniz bir zamana bağlanmaz ise zaman genişler ve süre ilerledikçe mesafenize takip edemeyeceğiniz için moral ve motivasyonunuz azalmaya başlar. Dolayısıyla yaşam koçluğunda zaman sınırlı hedefler belirlerken bunlar için aksiyon planı yapmak önemlidir. Hedeflerinize ne zaman ulaşacağınız belirlerken bunlar için bir hareket planı yapın. Kendinizin yaşam koçu olarak bunları yapabileceğiniz gibi çocuğunuza bir anlamda bu konular koçluk yapabilirsiniz. Kuantum yaşam koçluğu seanslarımızda bu bazı özel bilinçaltı çalışmalarını da bu bu aşamada yaparız, ancak bu konu biraz uzun olduğu için burada sadece kendi kendinizi yaşam koçluğu yapabilmeniz için bazı pratik bilgileri vermeyi daha faydalı buldum.

Şimdi isterseniz tüm bu aşamaları içeren bir hedef taslağının ayarlamasını yapalım, İngilizce örneğinden devam edelim, İngilizce öğrenmek istediğinizi varsayalım ve hedefimiz şöyle olsun:

6 ay içinde güncel ingilizce yazıları okumak için, okuduklarımı anlayacak düzeyde, İngilizce öğretim kitapları ve dvdlerin’den yararlanarak İngilizce öğreniyorum ve günde en çok kullanılan 50 kelimeyi hafıza teknikleri ile öğreniyorum. 6 içinde orta seviye testleri çözecek duruma geliyor ve okuduklarımı anlıyorum.

Hedefiniz ne olursa olsun bu taslağa göre optimize edebilirsiniz, sizce böyle bir hedef sonuca ulaşabilir mi? Eğer ki kişi bu yeteneği gerçekten istiyor, değer veriyor, ve hak ettiğine inanıyorsa tabi ki de ulaşır. Tabi bu konuda süreci hızlandırmak için subliminal trans, bilinçaltı telkin, Hipno-trans gibi yaşam koçluğunda yaptığımız özel çalışmalar ile süreç daha da hızlı hale gelebilir. Bu gibi çalışmalardan dolayı kuantum yaşam koçluğu seans olarak da yapı olarak da klasik bir yaşam koçluğundan daha farklı işler.

Kendi yaşam koçun ol yazımızın birinci bölümün sonuna geldik, anlatacaklarımız burada daha bitmedi, bilinçaltınızı programlayacak geri kalan 5 önemli maddeyi ikinci yazımızda bulacaksınız.

Şimdilik hoşça ve sevgiyle kalın
Erdem Taşkınsu

Birey görüşme deneyiminizi buraya yazabilirsiniz..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.