Öğrenci Koçluğu Eğitimi

Öğrenci Koçluğu

Öğrenci koçluğu eğitimi, öğrencinin sahip olduğu potansiyeline nasıl ulaşacağı ile ilgili bir farkındalık oluşturarak, bu gücü amaçlarında nasıl kullanacağını öğretir.

Öğrenci koçluğu eğitimi ile kendini tanıma sürecinde güçlü yanları ve iyileştirilmesi gereken yönleri tespit edilirken, yaşam amacı belirleme, verimli ders çalışma teknikleri, öğrenme stratejileri, hafıza teknikleri, hızlı okuma gibi yetenek ve becerilerini geliştiren bireysel çalışmalar yapılır. Bundan dolayı öğrenci koçluğu eğitimi ile koç öğrenciye kendisi için, dersleri, sınavlar ve yaşam için farkındalık yaratan bir koçluk yaparken, aynı zamanda beynini etkin yönetmek için teknikler sunabilen bir mentör de olabilmelidir. İşte öğrenci koçluğu eğitimini bu modelle düzenleyerek, klasik yaşam koçluğu formatının dışında sadece öğrenciye özel bir formatta hazırladık.

Zekice düşünmek, hafızayı geliştirmek, anlayarak daha hızlı okumak ve hızlı öğrenmek, sınavlarda rahat ve sakin olabilmek gibi yetilerde insan beyninde yaratılışta var olan ve öz kaynakları ile bağlantı kurulduğunda ortaya çıkan doğal yeteneklerdir. Her öğrencide var olan bu yetenekler kapının ardındaki hazine gibidir, öğrenci koçluğu öğrenciye bu kapıyı açabilmesi için çok özel bir anahtar verir. Başarılı bir öğrenci koçu, öğrenciyi sahip olduğu ve kullanılmayı bekleyen muhteşem öz kaynakları ile buluşturarak, en iyi olabileceği gerçek potansiyeline ulaştırmak için destek olur.

Özetle bir öğrenci koçunu;

Öğrenciye geçeceği yollarda, onu yolda tutan,
Amaçları için yol haritasını çizdiren,
Yönünü bulmak için pusula veren,
Karşılaştığı durumların kendi başına da üstesinden gelebilmesi için beynini etkin kullanabileceği güçlü teknikler ile donatılmış bir alet çantası sunan yardımcı bir yol arkadaşı olarak düşünebilirsiniz.

Öğrenci Koçluğu Neden Gereklidir?

İnsan beynini incelediğinizde bir bilgisayara çok benzediğini görürüz. Bilgisayarın mekanik ve elektronik parçalarına donanım, çalışmasını sağlayan yazılımlara ise programlar diyoruz. Donanımımızı etkin bir şekilde kullanabilmek için, işletim sistemi kurarsınız. Amaçlarınıza göre ise grafik programı, video programı yükleyebilirsiniz, programların hepsinin bir “kullanıcı kılavuzu” vardır. Beynimiz de benzer şekilde yaratılış teknolojisi açısından, son model bir donanım ve yetenek programları ile yüklü gelmektedir. Her öğrencinin beyninde duygu yönetimi, motivasyon, hızlı düşünme, güçlü hafıza, hızlı okuma programları vardır. Ancak bu programların yanında “beyni etkin kullanma kılavuzu” gelmemektedir. Öğrenci koçluğu işte tam bu noktada, mevcut bu ihtiyaçtan doğmaktadır ve bu yüzden elzemdir.

Mevcut eğitim sisteminde bu eksiliğin telafi edilmesi, öğrencinin sınav maratonunda beynini etkin bir şekilde kullanmasının da öğretilmesi gerekir. Aileler ve öğrenciler iyi bir okul ya da üniversiteye girmek, bir- iki yabancı dil öğrenmek için, emek verirken; başarısının esas ana kriteri olan öğrencinin beynini nasıl daha iyi kullanacağı konusunu da ihmal etmemelidirler. Çünkü beynini etkin kullanmayı öğrenen bir öğrenci ömür boyu kullanabileceği bir yeteneği de elde etmiş olur; düşüncelerini daha zeki çalıştırmayı ve duygularını yönetmeyi. Sanırım bu açıklama, öğrenci koçluğunun ve ‘‘profesyonel öğrenciyim’’ eğitim programının neden önemli olduğunu daha iyi anlamamıza yardımcı olabiliyor.

Kimler Öğrenci Koç’luğuna İhtiyaç Duyar ?

Kendini daha iyi tanımak ve öz potansiyellerine ulaşmak isteyen öğrenciler
Verimli ders çalışma tekniklerini öğrenmek isteyen öğrenciler
Sınav kaygısını yenmek isteyen öğrenciler
Sınav stresi yaşayan öğrenciler
Hafıza teknikleri ile dersleri hızlı ve kolay hafızasına almak isteyen öğrenciler
Yeteneklerine uygun meslek seçimi yapmak isteyen öğrenciler
“ Ya Sınavda ya yapamazsam”, ‘’ Ya sınavda unutursam’’ diyen öğrenciler
Daha fazla özgüven kazanmak isteyen öğrenciler
Anlayarak hızlı okuma tekniklerini öğrenmek isteyen öğrenciler
Ders çalışmayı eğlenceli, keyifli bir hale getirmek isteyen öğrenciler
Gelecek hedeflerini belirlemek ve yaşam amacını farkında olmak isteyen öğrenciler
Öğrenci koçluğu, kendini geliştirmek isteyen, değişime ve gelişime açık, harekete geçmeye istekli her öğrencide işe yarar, keyifli ve harika sonuçlar doğurur.

Bütünsel Sistematik Öğrenci Koçluğunun diğer koçluklardan farkı nedir ?

Ülkemizde son günlerde/yıllarda öğrenci koçluğu eğitimi çok yaygınlaşmıştır. Bütünsel Sistematik Öğrenci Koçluğu’nun amacı öğrencilere anlık seanslar ile kısa vadeli çözümler sunmak değildir/sunmanın ötesine geçmektir. Konfüçyüs’un yüzyıllar önce söylediği söz, Bütünsel Sistematik Öğrenci Koçluğunun temel çıkış noktasını güzel özetler:
“Birisine gerçekten faydalı olmak istiyorsanız ona, hazır balık vermeyin, balık tutmayı öğretin.”

Dolayısıyla, bütünsel sistemik öğrenci koçluğu’nun amacı öğrencinin sadece okul ve başarısı için anlık çalışmalar yapmaktan ziyade, yaşam başarısı için de, hayata dair bir bakış açısı, felsefe sunan ve ömür boyu kullanabileceği “beyin gücüne miras kalacak” yetenekler kazandırmaktır. Bu şekilde yapılan bir öğrenci koçluğu, öğrenciyi de ilerisi için kendi kendine yetebilir duruma getirecektir.

Bireysel Çalışma

Öğrenci koçu, bireysel olarak öğrenci ile çalışmalarını her ay için üç hafta olmak üzere 3 seans şeklinde planlar. Her bir seans süresi 4 /tam saattir, böylece ayda 12 saatlik 3 ardışık hafta ile aylık çalışma tamamlanır. Dördüncü 4. hafta ebeveynler ile görüşme düzenlenir. Çünkü yapılan çalışmalar ailenin de öğrenci koçluğu sürecinde önemli rölü olduğu sonucunu doğrulamaktadır. Böylece öğrencinin durumuna ve ihtiyaçlarına göre en az 12 saatten oluşan koçluk çalışmaları, en az 3 ay olmak üzere sürdürülür. Böylece öğrenci kendi çalışma stilini, başarı için sistemlerini öğrenmiş ve gerekli yetenekleri kazanmış olur.

Sınavlara hazırlanan öğrencilerde ise, en az 3 aylık koçluk süreci geçerli olmakla birlikte, daha kapsamlı çalışmaları gerektirdiğinden 6 aylık koç, öğrenci ve aile işbirliğini önermekteyiz.
Böylece öğrencimiz; okul, sınav ve yaşam için haritasını, pusulasını ve alet çantasını almış ve yolunda hazırdır. 3 veya 6 aylık koçluk sürecini tamamlayan öğrencilerimiz ve ailelerine, isteklerine bağlı olarak talep edilirse yarıya inen ücretlendirme ile, sınav zamanına kadar güçlendirme çalışmaları ile sonraki seanslarda çalışmaya dahil edilerek, birlikte yol almaya devam edilebilir.

Sistematik öğrenci koçluğunun tekniklerini incelediğinizde, diğer tüm öğrenci koçluğu metotlarına ek olarak, göz önünde bulundurabileceğiniz çok özel bir sistem daha uygulanır.

Birey görüşme deneyiminizi buraya yazabilirsiniz..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.