Özsaygı Nedir ?

ÖZSAYGI ARTTIRI NLP TEKNİĞİ

Hoş geldin, güzel arkadaşım. Buraya kadar geldiyseniz sanıyorum onu düşünmekten nasıl vazgeçersiniz isimli videomuzu izledin. Başı şeyleri okumak bilgiye daha hızlı ulaşmayı sağlıyor. Bu yüzden koçluk ve mentörlük çalışmalarında kullandığım öz saygı arttırıcı nlp tekniğini burada açıklamak istedim.

İsterseniz önce öz saygı nedir ? ne değildir ? her videomda klasik sorduğum ve cevapladığım sorudan başlayıp tekniğe geçelim, kavramları tam olarak anlamak farkındalık katacağı için bu bile başlı başına sana fazlasıyla destek olabilir. Henüz öz saygı arttırıcı NLP tekniğine geçmedik bile…

Özsaygı nedir ?

Öz saygı, hayatında olup bitenlerle başa çıkabileceğine inanmak, benliğini saygı duymaya değer bulmak ve bunun doğal sonucu olarak da kendini düşünce, duygu ve davranışlarını olumlu ya da olumsuz bile olsa kendi istediklerini ya da istemediklerini ifade etmeni sağlayan güçtür.  

Toplumsal çevreden desteklenmediğinde, onaylanmadığında geçmişte zarar görebiliyor ve şimdiki halinde bu yüzden onay almaya çalışıyor olabilirsin… Mesela sevgiline ya da bırak sevgiliyi insanlara yaptıklarını çok doğrulatma ve onaylatma ihtiyacı duyuyor musun ? Sorabilirsin ama sorup sorduğunu da başkalarına sorup onay arıyorsan bu durum seni güçsüzleştirir..

Benlik saygınızın farkında olmak kendi alanında öncelikle kendinin ilk sıraya koyman demektir.
Zayıf öz değer de şu vardır :
Ben senden değerliyim ya da
Sen benden değerlisin.
Bir diğeri de şudur :

Sen değersizsin ben de değersizim, ikimizde bir halt değiliz der.

Benlik saygısı kendini aşağıda görmemektir, şartlar, koşullar ne olursa olsun kendi fikrini ifade etmeye layık görmektir.

Dengeli ve güçlü bir benlik saygısı şunu der :
 Ben değerliyim  ve sen de değerlisin.
Ve Öncelikle kendi düşüncelerimi kendi alanımda tercih ediyorum, eğer yanlışsa değiştirmeye açığım.

Öz saygınız arttırmak için NLP koçluk ve mentörlük çalışmasında uyguladığım bir tekniği öz saygı arttırıcı NLP tekniğine geçmeden önce sana açıklamak istiyorum. Biliyorum sabırsızlandığınız videoda bahsettiğim tekniği biran önce bilmek istiyorsunuz, şimdi bu yazıları okuyorsan sabrı deneyimlemek için harika bir fırsat, birazdan öz saygı arttırıcı NLP tekniğine geleceğiz..

Benlik saygınızı dengelemek için kendinize davranışınızı gözlemlemleyin, ne kadar şefkatli, naziksin. Yargılayıp kendini suçlayıp bataklığa atıyor musun ? Dikkatli bir bakışla farkında ol.. Bunun yerine kendini yargısız bir gözlemle ve şefkatle yaklaşsan sanki en iyi dostuna davrandığında ki gibi kendine davransan ona neler derdin ?

Kendinle ilgili zayıf olduğunu düşündüğün noktaları yaz ve bu konularda kendini ne kadar yargılıyorsun, suçluyorsun ya da bu konular senin kendini ne kadar sabote etmene neden oluyor.

Bunları yaptıktan sonra bu taraflarına karşı yargılarını fark etmeye başlayacaksın bunu fark ettiğinde şunu söyle bu tarafımı seviyorum ve geliştiriyorum. Düşün neler yapabilirsin ?Bu çok önemli…

Ve şimdi meşhur özsaygı arttırıcı NLP tekniğine gelelim..

Özsaygı Yükseltici NLP Tekniği

1-Kendinizi ideal olarak olmak istediğiniz gibi görselleştirin. Olmak istediğin kişiyi %100 olmuşsun. İstediğin gibi kedini sayan ve seven biri olduğun halini canlandır. Şimdi şu soruların cevaplarını görselleyecek şekilde canlandırmanı yapabilirsin.

Nasıl yürürdün ?
Ne giyerdiniz ?
Yüzünde nasıl bir ifade olurdu ?
Nereye giderdiniz ?

İnsanlar ile nasıl konuşurdun ?
Ne kadar zaman ve enerji verirdin ?

Senden bir şeyler talep eden kişilere gerçekte hayır demek istediğin bunu nasıl ifade ederdin ?

2-Nasıl görüneceğinizi canlandırdın. Şimdi sanki bir sinema salonundasın ve kendinden yüzde yüz emin olduğun filmi izliyorsun. Hatta güzel bir müzik de açabilirsiniz. Aşırı motive edecek bir müzik olmasın, ne çok gaza getirici ne de çok düşük bir ritmi olmayabilir.

3-Şimdi bu filme adım atıyorsun. Ve bu filmin içine giriyorsun, orada gördüğünüzü şimdi kendi gözlerinizden yaşayın.
Ne görüyorsunuz ?  duyun ve o filmde olmak istediğin gibi kendinden emin olmanın hissini yaşayın. İkinci maddedeki soruları bu sefer kendin gözlerinizden deneyimleyin.

4-Bir mucize oldu şu an bunları okurken ve yarın kalktığında bu şekilde seni iyi hissettiren öz benliğinle uyandığınızı zihninizde canlandırın. Ve tam olarak istediğiniz gibi geçeceğini hayal edin.  

Comments are closed.