Yaşam Koçluğu Eğitimi

Çözüm Odaklı Koçluğun Farkı Nedir ?

Pozitif psikoloji temelli çözüm odaklı yaşam koçluğun en kritik farkı, neyi nasıl yapacağınız konusunda, size bütünsel bir harita vermesi ve bu haritada, danışanınızın durumuna göre hangi teknikleri kullanacağınız konusunda, detaylı bir alet çantası sunmasıdır. Aynı zamanda haritanın sınırlarını öğreterek hangi durumlarda çalışma yapmamanız konusunda da sizi korumaktadır, çünkü koçluk sürecine atılmış çoğu kişi,  program bittikten sonra, neyi nasıl yapacağı ve neyi neden yapamayacağı konusunda bir bilinmezlik yaşamaktadır. Örneğin, koçluk araçlarından birisi güçlü sorulardır, ama önemli olan güçlü soruları sormak ya da öğrenmek değildir, bu soruları üretebilme yeteneğini kazanmak ile birlikte, resmin tamamını görme konusunda ustalık geliştirmektir, ancak bu noktaya geldiğinizde bile sadece güçlü sorular yetersiz kalmaktır, ikinci modül dönüşüm ve yapılandırma, bu soruların farkındalığını eyleme geçirmek içindir.

Program İçeriği

Çözüm odaklı koçluk programının 3 modülünde de amaç, koçluk sürecine adım attığınızda, ilave kişisel gelişim ya da koçluk tekniklerine ihtiyaç duymanıza gerek kalmadan, kendi kendinize yetebilmeniz içindir. Teori ve pratiğin iç içe olduğu bu programın amacı, üç modülü de tamamladıktan sonra, kendinizi yeterli, donanımlı ve güçlü hissetmenizdir. Ayrıca, kitap aralarında bulamayacağınız tüm püf noktalarını, yapacağınız olası hataları ve neyin doğru, neyin neden yanlış olduğu ile ilgili stratejileri ve yaklaşımları da öğrenmiş olacaksınız.

3 Modülden oluşan, Çözüm Odaklı Koçluk Programının her modülünün amacı farklıdır :

  1. Modül : Gelişimi Destekleme    : Gelişimi destekleme modülünde, danışanınızın farkındalık ayarlarını nasıl yükselteceğinizi ve bunun için gerekli araçları öğrenirken, danışanınızı objektif bir göz ile nasıl gözlemleyeceğinizi ve analiz edeceğinizi öğreneceksiniz. Burada amacımız size, arka planda size bir harita vermek, elinizdeki haritaya göre danışanınızın ihtiyacı olan noktaya ve kaynaklara nasıl ulaşacağını keşfedeceksiniz.

  2. Modül : Yapılandırma Ve Dönüşüm : Gelişim boyutunda danışanınızın farkındalığını keskinleştirdikten sonra, eylem yeteneğini geliştirmek için, danışanınızın kaynaklarını nasıl organize edeceğinizi ve hedeflerine odaklama konusunda, motivasyon, inanç ve enerjisini nasıl yükselteceğinizi öğreneceksiniz.

  3. Modül : Koçlukta Uzmanlaşma : Uzmanlaşma boyutunda, koçluk becerilerinizde uzmanlığınızı arttıracak ileri teknikleri öğrenirken, yapılacak uygulama ve pratiklerle, teknikleri içselleştirirken, nitelikli bir geri bildirim alıyor durumda olacaksınız. Bu modülün size verdiği en kritik noktalardan birisi de, koçluk konusunda kişisel markanızı oluşturmanız ve korumanız yönünde, etkisi kanıtlanmış bilgiler öğreneceksiniz.

YAŞAM KOÇLUĞU SERTİFİKA PROGRAM İÇERİĞİ KOÇLUK SİSTEMİNE TEMEL BAKIŞ

Koçluk Nedir?

Koçluk Hizmetinin Faydaları Nelerdir?

Koçluğun Diğer Mesleklerden Farkı Nedir?

Koç Kimdir? Ne Değildir?

Koçluk Hizmeti Sunulurken Nelere Dikkat Edilmelidir?

KOÇLUĞUN PRENSİPLERİ NELERDİR?

KOÇLUK EĞRİSİ

Hazırlık Süreci

Koçluk Becerileri

DANIŞANI GELİŞTİRME SÜRECİ

Süreci Planlama

Geleceği Keşfetme

Danışanı Keşfetme

Modelleyerek Rol Alma

Bilişsel Gelişim Süreci

Temsil Sistemi

Değerlerin Tespiti

DANIŞANIN ZORLU SÜREÇLERİYLE BAŞA ÇIKMA YOLLARI

Vizyon ve Misyonunun Olmaması

Engellenen Sonuçlar

En Sona Atılan Benlik

Yaş Bariyerleri

Kahraman Sendromu

Geçmişte ve Gelecekte Olma Durumu

İnanç Sistemleri

ZİHİNDEKİ FİLTRELERİ YAKALAMAK

KOÇLUK İÇİN GELİŞİM ARAÇLARI

NLP İLE KOÇLUK MODELİ


– NLP Nedir ? NLP ile Koçluk Model
– NLP İle Sorunları Nasıl Analiz Edersiniz ?
– Yaşam Koçluğunda Yararlanacağınız Temel NLP Teknikleri
– Zihin nasıl programlanır ?

– Zihnin Çalışma Prensipleri

– Beynimiz Nasıl Çalışır ?

– Düşünceleri Nasıl Yönetiriz ?

– Düşünceleri İnanca Nasıl Dönüştürürüz ?

– Negatif İnançları Nasıl Temizleriz ?
– Pozitif İnançları Nasıl Yükleriz ?
– Yeni Bir Davranışını Nasıl Kazandırırız ?
– 4 Özü Geliştirmek

  • EFT İLE DUYGU KOÇLUĞU

-EFT Nedir ?
-EFT Çalışma Mekaniği Nasıl İşler ?
-EFT İle Duygulara Koçluk
-EFT ile Duygu sağaltımı
-Pozitif EFT
-Kilo verme, Özgüven, Öz değer için EFT Uygulamaları